تبلیغات
نمل/عاقبت جوینده یابنده است... - توافق هسته ای اخیر نعمتی بزرگ برای کشور است
 
اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا

توافق هسته ای اخیر نعمتی بزرگ برای کشور است

نویسنده :م.م خ
تاریخ:سه شنبه 5 آذر 1392-12:11 ب.ظ

همین ابتدا به اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای و دولت  خسته نباشید و خدا قوت عرض می کنم و امیدوارم آنچه رئیس جمهور محترم به رهبری عزیز مرقوم فرموده اند هرچنه زودتر تحقق یابد.به عقیده بنده دولت تمام سعی خود را کرد و هر آنچه بضاعت داشت به میدان آورد تا به بهترین نتیجه ای که هدف گذاری کرده بود، در مذاکرات هسته ای دست پیدا کند.

صد البته توقع چنین توافقی بعد از جملات مشهور دکتر روحانی در فیلم و مناظره های تبلیغاتی ایشان می رفت و تعجب می کنم چرا برخی افراد ، گروه ها و رسانه ها ، صدایشان به هوا بلند شده که قرار ما این نبود! مگر غیر از این توقع داشتید؟! راستی جملات ایشان را در خرداد ماه و قبل از انتخابات ریاست جمهوری یادتان هست: "خیلی قشنگه سانتریفیوژ بچرخه، به شرط این‌که کشور هم بچرخد. اما اگر بنا باشد سانتریفیوژ بچرخد و کل کشور بخوابد، یعنی یک کارخانه نطنز را راه بیاندازیم و صدها کارخانه ما به خاطر نداشتن قطعات، مواد اولیه و تحریم دچار مشکل شود که یا بخوابد یا بیست درصد کار کند، این را ما نمی‌پسندیم."
اما تحلیل بنده از این توافق و اتفاقات بعد از آن
:

http://s1.picofile.com/file/8101707692/5_1.jpg

1-این توافق باید در این زمان حتماً صورت می گرفت،بنده در مورد مباحث فنی و حقوقی توافقنامه چون اشراف کامل ندارم صحبتی نمی کنم ولی در حد بضاعت و فهم خودم-از متن ترجمه شده- شاید می شد امتیازات کمتری داد و در عوض ما به ازای بیشتری گرفت.

2-چرا می گویم باید توافق در این زمان حتماً صورت می گرفت؟ دلیل آن اینست که دولت یازدهم قبل و بعد از انتخابات خردادماه 92 به گونه ای عمل کرد که تصور یک بخش بزرگ از جامعه اینطور شکل گرفت که حتماً غرب فقط در مسئله هسته ای با ما مشکل دارد و با کوتاه آمدن از برخی خواسته ها و حقوق خود در موضوع  مورد بحث می توانیم بر مشکلات اقتصادی هم غلبه کنیم. حال اگر این توافق صورت نمی گرفت این بخش بزرگ که منتظر چنین توافقی بودند سرخورده و ناامید به دنبال مقصر می گشتند و همان خطی که القاء می کرد همه مشکلات کشور در استفاده از "تمام ظرفیت علمی و فنی هسته ای" است ،گناه  آنچه هست و نیست را گردن طیف مخالف "نحوه مذاکرات" می انداخت و عده ای باور می کردند و نتیجه اینکه شعار برخی افراد در ماه ها و سالهای پیش رو می شد:"داشت همه چیز خوب پیش می رفت ولی نگذاشتند!"

3-در این مذاکرات مردم ایران تاحدودی به هم دستی و شبکه درهم تنیده استعمار پی بردند.سنگ اندازی های فرانسوی ها و رنگ عوض کردن انگلیس در مذاکره‌ی آخری و حرف های خصمانه کری و اوباما بعد از حتی توافق امضاء شده، نشان داد غربی ها هیچگاه مورد اطمینان نیستند و صادقانه با مسائل برخورد نمی کنند.مواضع دور از عقل و جنگ طلبانه اسرائیل در خلال مذاکرات نیز بار دیگر اثبات کرد دشمن درجه یک ایران،  اسرائیل غاصب است.

4-تقارن مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 و تصویب کاپیتولاسیون در افغانستان با فشار آمریکا به مجلس لویی جرگه ودولت این کشور ، باردیگر به مردم ما یادآوری کرد نیت و هدف نهایی آمریکا در برخورد با ملتها به بردگی کشاندن و از بین بردن حقوق آنان است.اگر امروز با عزت زندگی می کنیم و دنیا روی ایران حساب می کند به دلیل پایداری و استقامت ملت ایران طی 35 سال اخیر است، وگرنه همچون افغانستان با یک دستور و اخم کردن به مقاصد خودشان می رسیدند.

5-غرب و به خصوص آمریکا نمی توانند پیشرفت ملت ایران را ببینند ،  به همین سبب در صدد این برخواهند آمد که به اشکال مختلف بهانه هایی را برای دخالت بیشتر در ایران و گرفتن امتیازات دیگر بتراشند؛پس منتظر آن روزها باشیم و از خلف وعده آنها تعجب نکنیم؛خاصیت استکبار دبه کردن و حقه زدن و دسیسه چینی است.

6-به عقیده بنده اشتباه بزرگ دولت یازدهم اصرار عجیب بر حل مشکلات اقتصادی از طریق گفت و گو با غرب و گره زدن این دو باهم است که می تواند خسارت هایی را به بار بیاورد و این دولت خودش قربانی اول آن باشد.آقای روحانی  روز یکشنبه(3/9/92) پس از حصول توافق میان ایران و 5+1 در نشست خبری می گوید: "دولت افتخار می کند که پیش از پایان صد روز این موفقیت بدست آمده است." این درحالی است که قبل تر و در زمان تبلیغات انتخاباتی ایشان و بعداً اعضای دولت وعده حل مشکلات اقتصادی ظرف صد روز و ارائه گزارش آن را به مردم داده بودند.حالا چطور یک توافق مبهم می تواند جای حل مشکلات اقتصادی را بگیرد الله اعلم،باید منتظر بمانیم و گزارش ایشان را ببینیم.نکته دیگر اینکه دولت یازدهم مشکلات پیش آمده در دولت قبلی را مدیریتی می دانست و با این علم پا به عرصه انتخابات گذاشت و قول 100 روز را داد و حالا تمام مشکلات فعلی را گردن دولت قبلی انداختن فرافکنی و بی انصافی است.

7-در زمان وعده حل مشکلات اقتصادی در تاریخ معین توسط آقای دکتر روحانی و تیم انتخاباتی ایشان بنده  این را بیشتر یک تاکتیک انتخاباتی می دانستم تا أمری واقعی،چون به لحاظ مدیریتی و ساختار اداری ما قبل از انقلاب مشکلات عدیده ای داشتیم و متأسفانه حتی با وقوع انقلاب اسلامی بخش اعظمی از این مشکلات ساختاری و اداری پابرجا ماند و این دولت چه قبل و چه بعد از انتخابات گویا برنامه ای برای اصلاح این ساختار نداشت و ندارد.راندمان پایین کارکنان دولتی و ادارات،حیف و میل بیت المال،نظارت ضعیف و گاهی برعکس! ، پارتی بازی،رشوه،قانون گریزی و دور زدن قانون،بروکراسی و کاغذ بازی بی حد و حصر و ده ها موارد دیگر از موضوعاتی است که هنوز ما با آن دست به گریبان هستیم و هر دولتی با هر سیاستی بیاید با این بدنه فشل و پوسید نمی تواند امور را به طور مطلوب انجام دهد.در زمان تبلیغات نیز تنها سعید جلیلی و تاحدودی محسن رضایی به تغییر ساخت اداری کشور اشاره داشتند و نامزدهای محترم دیگر دچار آفت شعار و قول های بی پایان بودند.حال دولت با این وعده کار خود را سخت کرده و تمام امیدش به مذاکرات و توافقی در 100 روز اول خلاصه شده بود که اشتباه استراتژیک دولت اعتدال است.به هرحال  مذاکرات و توافق حاصل شده در 100روز ابتدایی، مسکنی بود که فشار روانی بر روی دولت را کم کرد ولی باید دید درآینده چقدر اثربخش خواهد بود.هنوز بخش های اقتصادی دولت تحرک خوبی از خود نشان نداده اند وحتی نسبت به مرداد ماه 92 ،  16 سال عقب گرد کردند و برخی سیاست های اشتباه مانند کوپن ارزاق و حذف یارانه نقدی مطرح شد(!) ؛بخشهای مسکن،بانکها،صنایع و معادن،تعاونیها و حتی نفت و پالایش و پتروشیمی در این سه ماه بلاتکلیف و در اغماء هستند که اگر فکری عاجل برای آنها نشود به زودی شیرینی توافق با 5+1 به کام مردم تلخ می شود.

8-توافق اخیر طبق آنچه دولت می گوید و جو بوجود آمده در جامعه جای خرسندی دارد ولی این أمر مغفول نماند که دشمنی غرب و شرکایش با ایران فراتر از موارد هسته ای است که با یک یا چند توافق بر روی کاغذ ازبین برود و موجب دلخوشی و آرامش همیشگی ما باشد. آنها خواستار نابودی ایران و کانون اسلام ناب محمدی(ص) و به غنیمت بردن منابع ما و به ذلت کشاندن مردمان این سرزمین هستند. با شکستن ایرانی که الگوی کشورها و مردم مقاوم جهان در برابر سلطه استکبار است دیگر کسی هوس استقلال ، آزادی و جمهوری واقعی را تا سالها نخواهد کرد.همیشه یادمان باشد كفر به طاغوت بستر ایمان به پروردگار است و امید بستن به غیر خدا شرک است و آمریکا شیطان بزرگ است.

9- و اما مهم اینکه ، سخنرانی های کوبنده رهبری و در مراحل بعدی نقدهای جدی و دلسوزانه توسط گروه ها و رسانه های مختلف باعث شد:

اول:جلوی زیاده خواهی غربی ها  گرفته شد.آنها در دور اول مذاکرات بدلیل برخی اظهارات غیرکارشناسی اعضای دولت خیلی امیدوار بودند تمام فعالیتهای ما را تعلیق کنند ولی دیدند رهبری با قدرت ایستاده اند و جلوی هرگونه پایمال کردن حقوق ملت را می گیرند.پس  در دور دوم عقب نشستند و رفتار تهاجمی آنها نسبت به دور اول مذاکرات تعدیل شد.ترس  ازین که ایران در اقدامی متقابل پس از شکست مذاکرات دور جدید نوسازی و افزایش ظرفیت هسته ای خود را پیش بگیرد یکی دیگر از دلایل آنها برای تن دادن به همین مقدار از امتیازات توافق نامه به نفع ایران است.

دوم:طیف فتنه گر و سازش کار و بعضاً ساده لوحان هیجان زده که به بهانه حمایت از دولت نسخه های وطن فروشانه می پیچیدند، دست و پایشان را از مسائل جمع کردند و دولت با فشار کمتری از سوی آنها کارها را پیش برد.

سوم:به دولت این پیام را داد که رهبری و مردم پشت دولت هستند و اعضای مذاکره کننده با خیال راحت و با پشتوانه استقامت ملت ایران از دست بالا وارد مذاکرات شوند و به بهترین نتایج برسند.

چهارم: به حزب الله این پیام را داد که رهبری به خوبی به موضوع اشراف دارند و این مذاکرات نقطه عطف دیگری برای پیشرفت و ارتقای کشور با بالا رفتن "تجربه و ظرفیّت فكرى" مردم خواهد شد.به زعم بنده توافق هسته ای اخیر نعمتی بزرگ برای کشور است که موجب دشمن شناسی بیشتر در میان آحاد مردم و استقامت بیشتر آنها در مسائل همچون گذشته و محکم شدن اراده جمعی در برداشتن مشکلات از طریق کار و تلاش داخلی خواهد شد و مطمئناً اجماع و وحدت ملی را در بر خواهد داشت که ارزش و دست آورد بزرگی است.

سخنرانی مهم مقام معظم رهبری امام خامنه ای در اواسط آبانماه(12/8/1392) در جمع دانشجویان و دانش آموزان را یکبار دیگر مرور کنیم،راه اینجاست:

«خوشبین نیستم به مذاكره، لكن میخواهند مذاكره كنند، بكنند؛ ما هم به اذن‌الله ضررى نمیكنیم.

 یك تجربه‌اى در اختیار ملّت ایران است - كه حالا من مختصراً عرض خواهم كرد - این تجربه ظرفیّت فكرى ملّت ما را بالا خواهد برد؛ مثل تجربه‌اى كه در سال ۸۲ و ۸۳ در زمینه‌ى تعلیق غنى‌سازى انجام گرفت، كه آن‌وقت تعلیق غنى‌سازى را در مذاكرات با همین اروپایى‌ها، جمهورى اسلامى براى یك مدّتى پذیرفت. خب ما دو سال عقب افتادیم، لكن به نفع ما تمام شد. چرا؟ چون فهمیدیم كه با تعلیق غنى‌سازى، امید همكارى از طرف شركاى غربى مطلقاً وجود ندارد. اگر ما آن تعلیق اختیارى را - كه البتّه به‌نحوى تحمیل شده بود، لكن ما قبول كردیم، مسئولین ما قبول كردند - آن روز قبول نكرده بودیم، ممكن بود كسانى بگویند خب یك ذرّه شما عقب‌نشینى میكردید، همه‌ى مشكلات حل میشد، پرونده‌ى هسته‌اى ایران عادى میشد. آن تعلیق غنى‌سازى این فایده را براى ما داشت كه معلوم شد با عقب‌نشینى، با تعلیق غنى‌سازى، با عقب افتادن كار، با تعطیل كردن بسیارى از كارها مشكل حل نمیشود؛ طرف مقابل دنبال مطلب دیگرى است؛ این را ما فهمیدیم، لذا بعد از آن شروع كردیم غنى‌سازى را آغاز كردن. امروز وضعیّت جمهورى اسلامى با سال ۸۲، زمین تا آسمان فرق كرده؛ آن روز ما چانه میزدیم سرِ دو، سه سانتریفیوژ، [ در حالى كه‌] امروز چندین هزار سانتریفیوژ مشغول كارند. جوانهاى ما، دانشمندان ما، محقّقین ما، مسئولین ما همّت كردند، كارها را پیش بردند. بنابراین از مذاكراتى هم كه امروز در جریان است، ما ضررى نخواهیم كرد. البتّه بنده همچنان كه گفتم خوشبین نیستم؛ من فكر نمیكنم [از] این مذاكرات آن نتیجه‌اى را كه ملّت ایران انتظار دارد، به‌دست بیاید، لكن تجربه‌اى است و پشتوانه‌ى تجربى ملّت ایران را افزایش خواهد داد و تقویت خواهد كرد؛ ایرادى ندارد امّا لازم است ملّت بیدار باشد.»


بازنشر شده این مطلب در:

 عمارنامه ، شلمچه نیوز ، افسران ، بهار ، رویش نیوز ، نقل قول ، فرهنگ نیوز ،نوع مطلب : تحلیل، 

داغ کن - کلوب دات کام
   نظرات() 
محمد
جمعه 29 آذر 1392 10:26 ب.ظ
شما اصلا متن توافقنامه ر ا خوانده اید ؟
پاسخ م.م خ : آن بخشی که اشتباه ترجمه و منتشر شد را بله!
ولیکن قسمت محرمانه را اگر کسی خوانده برای ما تعریف کند.
ابراهیم
سه شنبه 12 آذر 1392 10:11 ق.ظ
از نقد مودبانه شما سپاسگذارم،هرچند خیلی از حرفهایتان را قبول ندارم.
کاش همیشه اینطور باهم حرف میزدیم تا به کسی توهین نشود.
یک ایرانی
شنبه 9 آذر 1392 12:39 ب.ظ
عالی بود♥
این کارهای نمایشی اصلا جواب نمیده و دولت اعتدال باید فکر چاره اساسی برای 100 روزهای آینده باشه
مهدی
پنجشنبه 7 آذر 1392 10:43 ب.ظ
وحدت رمز موفقیت است.نباید بگذاریم تفرقه راهی میان ما باز کند.
پنجشنبه 7 آذر 1392 10:40 ب.ظ
توافق نگو بلا بگو
6ماه دیگه ابعاد فاجعه مشخص میشه
پنجشنبه 7 آذر 1392 04:27 ب.ظ
توافق نگو بلا بگو
6ماه دیگه ابعاد فاجعه مشخص میشه
پنجشنبه 7 آذر 1392 08:11 ق.ظ
ضمن خسته نباشید به شما برادر رزمنده تحلیل شما عالی بود انشاءا... این توافق پایان خوبی داشته باشد و عده ای از خواب خرگوشی بیدار شوند.
همرزم
چهارشنبه 6 آذر 1392 07:14 ب.ظ
سلام اگه از مطالب شما بدون درج نام نویسنده و منبع استفاده بشه ایراد داره
خوندم که نوشتیدبا درج منبع و ذکر صلوات ایرادی نداره اما خواستم بدونم حالتا اگه استفاده بشه ایرادی داره؟
تشکر اخوی
پاسخ م.م خ : سلام
همرزم عزیز با ذکر منبع باشد بهتر است و مطلب شما مستند می شود ولی اگر ذکر نکردید اصراری ندارم،حداقل یک صلوات بفرستید تا دل صفا پیدا کند.
روشن
چهارشنبه 6 آذر 1392 12:46 ب.ظ
سلام.بعد از توافق خیلی تحلیل و گزارش خوندم ولی چپ و راست بیشتر آرزوهای خودشون رو گفته بودن تا واقعیت.مطلب شما به نسبت واقع بینانه به مسایل کشور و رویداد ژنو پرداخته بود.اکثریت مردم منتظر این توافق بودن بدون اینکه بدونن ممکنه چه عواقبی داشته باشه.از جنابعالی ممنونم
رویش نیوز
چهارشنبه 6 آذر 1392 11:39 ق.ظ
باسلام
این پست شما در قسمت وبلاگ های رویش نیوز درج و لینك گردید
باتشكر از ارسال مطلب
روابط عمومی رویش نیوز
شفق
چهارشنبه 6 آذر 1392 11:31 ق.ظ
بسیار عالی
خالقی
چهارشنبه 6 آذر 1392 11:01 ق.ظ
خدارا شکر کنیم که این دولت سرکار اومد تا مردم خودشون بفهمن یک من ماست چقدر کره داره،هرچی ما می گفتیم کسی قبول نمی کرد.
وحید
چهارشنبه 6 آذر 1392 10:54 ق.ظ
سلام!
خیلی خوب بود!
متشکرم!
نقل قول
چهارشنبه 6 آذر 1392 09:54 ق.ظ
سلام
مطلب شما با لینک زیر در "نقل قول" پاتوق وبلاگنویسان ارزشی درج گردید
http://naghleghol.ir/index.php/polcy-2/2336-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D8%B9%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
چشم به راه دریافت مطالب خوبتان هستیم
چهارشنبه 6 آذر 1392 07:33 ق.ظ
آقای نویسنده!
شما که ادعای اسلام و مسلمانی می کنی چرا با کل دنیا سر جنگ داری.قرآن همه رو به صلح و آرامش دعوت کرده.این توافق خیلی خوبه و در آینده مشکل ما با غرب حل میشه البته اگه شما بزارید.اون روز دیگه کاسبی شما تعطیله
پاسخ م.م خ : خواننده محترم بنده هم این توافق را بدلیل وجود سلایقی چون شما در کشور - در این زمان خاص- مفید و نعمت دانستم تا در آینده از روی کم اطلاعی یا بی اطلاعی ما را متهم به خشونت و جنگ طلبی نکنید و خودتان لگد دشمن را بچشید تا تجربه ای دیگر شود! - خدایی ناکرده-
اطلاعات دینی شما با توجه به موردی که فرمودید ، مثل همان "لا تقرب صلاة" است که این قسمت را خوانده اید و به نماز نزدیک نمی شوید! ولی قسمت "و انتم سكارا" -درحالت مستی- را جا انداخته اید.
در سوره بقره آیه 120 آمده است:وَ لَنْ تَرْضى‏ عَنْکَ الْیَهُودُ وَ لاَ النَّصارى‏ حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدى‏ وَ لَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْواءَهُمْ بَعْدَ الَّذی جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ ما لَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِیٍّ وَ لا نَصیرٍ
معنی اینکه: "یهود و نصاری هرگز از تو راضی نمی شوند تا آنکه از آیینشان پیروی کنی. بگو: مسلماً هدایت خدا فقط هدایت [ واقعی ] است. و اگر پس از دانشی که [ چون قرآن ] برایت آمده از هوا و هوس های آنان پیروی کنی ، از سوی خدا هیچ سرپرست و یاوری برای تو نخواهد بود. "
قبل از انقلاب اسلامی ،آمریکا و غرب و شرق چه رفتاری با ما کردند؟ جز این بود که از کشتارهای شاه علیه ملت ما حمایت می کردند و اموال ایران را به غارت می بردند.
وقتی انقلاب اسلامی پیروز شد،جز این بود که آمریکا و غرب مانع تحویل شاه و اموال ایرانیان شدند و از در دشمنی و دسیسه در آمدند.
آیا 8 سال دفاع مقدس را فراموش کرده اید که همین ها به صدام انواع و اقسام سلاح حتی شیمیایی را دادند تا ایران و مردمش نابود شوند.
چه کشورهایی دنبال تجزیه ایران بودند و هستند؟
مردم ما را چه کسانی ترور می کنند و می ربایند؟
تحریم های ظالمانه بر علیه ملت ما را چه کسانی ترتیب دادند؟
شعور درک مسائل بسیار مهم است.حیرت می کنم با این همه دشمنی آنان با ملت ما، شما بنده و امثال بنده را جنگ طلب می دانی و به صلح و آرامش دعوت می کنی! آنها از شما دست بر نمی دارند و اگر استقامت ملت بیدار ما نبود امروز وضعیتی بهتر از عراق و افغانستان نداشتیم.بیدار شوید قبل از آنکه خیلی دیر شود...
شلمچه نیوز
سه شنبه 5 آذر 1392 09:33 ب.ظ
سلام مقاله شما هم اکنون در سایت شلمچه نیوز توافق هسته ای اخیر نعمتی بزرگ برای کشور است
همت
سه شنبه 5 آذر 1392 08:48 ب.ظ
سلام
با تحلیل شما موافقم
درسته این توافق شر به نظر میرسه و وقفه ای در مسیر میشه ولی خدا بخواهد ختم به خیره و همه مردم دلیل پایداری 8سال گذشته رو می فهن
این دولتم بزودی متوجه نصایح رهبری خواهد شد
علوی
سه شنبه 5 آذر 1392 07:39 ب.ظ
همیشه از نظرات شما استفاده می کنم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.  • Up Page
    کد پرش به بالای صفحه وب