تبلیغات
نمل/عاقبت جوینده یابنده است... - خطربزرگ در کمین کشور،مسئولین حواستان هست؟
 
اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا

خطربزرگ در کمین کشور،مسئولین حواستان هست؟

نویسنده :م.م خ
تاریخ:جمعه 28 تیر 1392-12:13 ب.ظ

بیش از چند ماه است می خواهم این مطلب فوق مهم را بنویسم،ولیکن مشغله های کاری و ایضاً دنیای سیاست نمی گذارد!

فکر کنم اواخر سال 89 بود که کتابی جالب و متفاوت از حاج حیدر رحیم پور ازغدی با نام «تلخ ترین نوشته من» بدستم رسید.مطالب این کتاب به گونه ای بود که  روزها و تمام عید آن سال به این فکر بودم که چطور  این همه مدت بازی خورده ایم و خودمان هم نفهمیده ایم چه بلایی بر سر ما آورده اند؟!

«تلخ ترین نوشته من» به صورت تاریخی به مسائل کشاورزی و دامپروری ایران  می پردازد و سیری را دنبال می کند که چگونه با بی تدبیری مسئولین و دسیسه های انگلیس و اجنبی،  کشاورزی و دامپروری این سرزمین قبل از انقلاب رو به نابودی و زوال حرکت کرد و بعد از انقلاب به شکل های دیگر تخریبها ادامه دار شد.(شما را به خواندن این کتاب مفید توصیه می کنم)

اما آیا سایه این خطر امروزه از سرما کم شده است؟بدون درنگ و به جرأت می توانم بگویم نه و اتفاقاً بنا به دلایل مختلف تشدید هم شده و برای روشن شدن موضوع شرح حالی می آورم واقعی از این چندساله فعالیت خودم بعنوان یک موجود آزمایشگاهی زنده(!) :

                                             http://s4.picofile.com/file/7852631505/hoshdar.jpg

1-در دوران دانشجویی 5سال مداوم در قالب اردوهای جهادی به سه استان لرستان،خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان سفر کردم.با تأسف فراوان روستاهای این استانها تقریباً خالی از سکنه شده و مشکل آب و فرسایش خاک گریبان کشاورزان را گرفته است.بی اطلاعی و ناآگاهی از شیوه های روز کشاورزی و دامپروری باعث شده است که هر خانواده نهایتاً یک گاو و چند گوسفند و یک دوجین مرغ و خروس ،آنهم فقط برای خودشان بیشتر نداشته باشند.اوضاع اسفبار عشایر لرستان بدلیل قوانین من در آوردی و خشکسالی های پی درپی در سیستان و خراسان رمقی برای زحمتکشان آن مناطق باقی نگذاشته است.

2-در هرسه استان اگر سری به ادارات می زنیم ، با مسئولین استانداری،فرمانداری،جهاد کشاورزی و غیره دعوایمان می شود.ریشه ناآگاهی و رخوت روستاها را باید اینجاها جست.ردپای خدمت اگر در روستایی هست به همت بچه های  سپاه و بسیج و این گروه های دانشجویی خودجوش و جهادسازندگی دهه اول انقلاب است.

برای نمونه یکی از مدیران در لرستان - سرزمینی با آب مناسب و خاک زرخیر و مردمانی آزاده و سخت کوش - به طعنه به ما می گوید من بچه اینجا هستم ، خودتان را خسته نکنید،در لرستان کار کردن امکان ندارد چون پول نداریم،ما فقط اداره می آییم تا آمده باشیم و حقوقی که می گیریم حلال باشد!!!می خواستم بگوش او سیلی محکمی بزنم...پول نداری عقل کاری؟

3-در روستاها کمتر جوانی را می توان یافت،وقتی جویا می شوی تازه اول درد است،جوانانی که باید بر روی زمین های خود آقایی کنند در تهران و شهرهای بزرگ اکثراً کارگر فصلی،دست فروش،باربر و غیره هستند و شغل مناسبی ندارند...معضلات اجتماعی این مهاجرت یکباره بماند.

4-چندسال پیش تصمیم می گیرم به کمک تعدادی از دوستان یک فعالیت کشاورزی راه باندازیم و در کنارش اگر شد دامی هم پرورش دهیم.

5- شش ماه اول دنبال مجوزها بودیم و جالب است کامل موفق نشدیم! با حضرت عزرائیل می شد کنار آمد ولی با برخی از حضرات مدیر خیر!

6- جوانان تحصیل کرده ای در زمینه آب و خاک و گیاه و دام را گرد آوردیم،جلسه گذاشتیم،مطلب و مقاله جمع کردیم و منی که رشته ام اصلاً کشاورزی نبود ،ظرف این شش ماه شدم مهندس تمام عیار کشاورزی(!) ،البته همه ی ما ایرانیان ژنتیکی کشاورز و دامپرور هستیم ، چون  آبا و اجداد تمام ساکنین فلات ایران کشاورز و دامپرور بوده اند.(استدلال غیر منطقی به این میگن!)

7-زمین مرغوبی اطراف تهران پیدا کردیم و به این نتیجه شوم رسیدیم که باید هرکاری را غیر قانونی شروع کرد(!) و بعد بروی جریمه اش را پرداخت کنی(!؟) چون از راه قانونی یک عمر نوح باید دنبال کاغذ بازی ها و امضای فلان آقای مسئولی باشی که تابحال دستش به خاک نخورده است.-این بخش بدآموزی دارد و ماهم اینکار را نکردیم-

8-صاحب زمین پس از 9 ماه ما را جواب کرد ! دلیل او این بود که 6ماه است من را  معطل کرده اید و کسی را پیدا کرده ام که راه بهتری جلوی پایم گذاشته است ،اگر با شما باشم در نهایت ، شرایط بر وفق مراد باشد ، هکتاری 2 تا 3 میلیون تومان سود می برم ولیکن  اگر زمینم را تبدیل به قطعات 2000متری باغی کنم و به پولدارهای تهرانی برای تفرج آخر هفته بفروشم  متری فلان قدر استفاده می کنم و با یک حساب سرانگشتی به ما شیرفهم کرد سود پنجاه سال کشاورزی در ده هکتار زمین را ظرف چند ماه دیوارکشی و جنگ و دعوا با بخشداری و جهاد کشاورزی در یک هکتار باغ ،قلمبه خواهد گرفت!جل الخالق

9-ما از حرفهای زمین‌دار قانع شدیم،  بالاخره مال خودش بود و صاحب اختیار . دنبال راهی دیگری افتادیم،بله احیای زمین،پس روز از نو روزی از نو!

10-پس از 18ماه دوندگی و طی بروکراسی اداری از ساعت شروع فعالیت ، توانستیم مرقومه ای از وزیرمحترم جهاد کشاورزی مبنی بر اختصاص زمین از منابع طبیعی دریافت کنیم.وقتی با هزاران شوق به آن اداره کل محترم مراجعه کردیم مشخص شد ، این 18 ماه بصورت کارشناسی عمل نکرده ایم و آقای وزیر نیز برحسب اتفاق دستور داده اند! چون طبق بخشنامه شماره فلان از اول باید دنبال آب زمین می رفتیم که مربوط به وزارت نیروست و ربطی به منابع طبیعی ندارد!

11-پس از 3ماه دوندگی در ادامه آن 18 ماه فوق الذکر ، کارشناس وزارت نیرو(بخش آب و فاضلاب) به ما گفت شما چند الف بچه مارا سرکار گذاشته اید؟ پرسیدیم چطور؟ گفت شما که زمین ندارید ، من چه چیزی را کارشناسی کنم که می شود به شما مجوز چاه یا استفاده از آب سد داد یا خیر؟!!!!!!!! درس اخلاقی قضیه این بود که فلسفه همه جا کاربرد دارد،ماجرای اول وجود مرغ یا تخم مرغ را عرض می کنم.

12-سرعزیز شما را درد نیاورم،بعد از دوسال پی بردیم آن کسانی که سرکارند همان مسئولین محترم هستند و ما کلاً اشتباهی آمده ایم "سرکار"!

13-پس از صرف 2سال از عمر شریف و هزینه های بسیار ، آقایی را دیدیم که خیلی خندان به ما گفت یادتان هست دوسال پیش چه گفتم؟ ماهم بدلیل سیر و سلوکهای مرتاضانه این ماه ها توصیه او یادمان رفته بود،  گفتیم نه! ایشان بادی به گلو انداخت و فرمود: راه حلش این بود که با زد و بند با یکی از زمین خواران بزرگوار و بعد پرداخت هزینه و باج سیبیل و موارد پیوست، صاحب قطعه زمینی مرغوبتر از آنچیزی که اینقدر دنبالش افتادید در منطقه ای سوق الجیشی می شدید و چند حلقه چاه غیرمجاز کارتان را راه می انداخت،تازه بعداً می توانستید سند بگیرید و آنرا تغییر کاربری دهید و به ده برابر قیمت بفروشید؟ گفتیم دلبندم شما چیزی شنیده ای،مملکت... که حرفمان تمام نشده چند مثال نقد با آدرس و نشانی و آشنا آورد. همانجا دو دستی بر سر خودمان زدیم که به کجا می رویم،چنین شتابان!؟

14-حالا چند  ماهی هست که از خیر احیای زمین،کشاورزی اصولی و با برنامه،دامپروری صنعتی و اینجور چیزها گذشته ام،لطف دوسال دوندگی به این است که چند کشاورز نمونه و گاودار بزرگ را در کشور می شناسم که وقتی پای صحبتهایشان بنشینی آه از نهادشان بلند می شود و هزاران طرح و ایده دارند که روی میز روسای نالایق خاک می خورد.بیش از 70 سال است پول نفت مجانی باعث سستی مدیران کشور و به خاک سیاه نشاندن کشاورزان و دامپروران شده است.

15-رفیق دوری داریم تحصیل کرده در زمینه دامپروری و یکی از اساتید مسلم اینکار،از بوی دام و نحوه حرکت آن چیزهایی برایت می گوید که فکر می کنی پیشگوست...اکنون در یک طلافروشی کار می کند،چون دامداری اش در سال 83 ورشکسته شد و طی این 8 سال اخیر نیز نتوانسته سرپا بایستد،او هر روز خواب گاو و گوسفندهایش را می بیند ،من قسم می خورم و شهادت می دهم که او عاشق دام است و از طلا متنفر.

16-زمین های کشاورزی در حال تبدیل شدن به باغات و تفرجگاه برای ثروتمندان می شود،باغات مرغوب  خشک و تغییر کاربری پیدا می کند،دامپروری تلو تلو خوران ، عنقریب است با کمر به زمین سخت بخورد و دیگر از جایش بلند نشود.

17-زمین های منابع طبیعی در حال فرسایش و غارت شدن توسط سوءاستفاده گران است و دولت ها هیچ اقدامی برای استفاده از این نعمت خدادادی عظیم نمی کنند و برنامه ای ندارند.

18-مدیران لایق و کاردان در عرصه کشاورزی و دامپروری توسط مافیای قدرت در ادارات به حاشیه رانده شده اند و سیاستهای بانکی ،بیمه و و و بر ضد کشاورزی و دامپروری است تا برخوردی حمایتی  از مهمترین بخش تولید کشور داشته باشند.

19-باندهای در هم تنیده و کارتل های بزرگ واردات غلات ، میوه ، نهاده های دامی و انواع لاشه دام و طیور اجازه نفس کشیدن به کشاورز و دامپرور نمی دهند و سودهای کلان بادآورده را صرف پروار کردن گروه های خود می کنند و روز به روز ریشه می دوانند.

20-در حالی که مقام معظم رهبری(ره) و همه و همه ی دلسوزان نظام با توجه به تحریم‌ها بر خودکفایی ، بویژه در زمینه آذوقه و معیشت مردم تأکید داشته و دارند، و امام خامنه ای در اقدامی هوشمندانه سیاست های کلی بخش کشاورزی  را درسال 91  ابلاغ فرمودند، متأسفانه آقایان مسئول اقدامی درخور و انقلابی جز مقاطعی کوتاه صورت نداده اند و بلکه جاهایی بلعکس عمل کرده اند، بنده همینجا هشدار می دهم،دست های پنهان خارجی و خیانتهای داخلی و بی عرضگی های بعضی دارد تبدیل به یک مشکل اساسی در بخش تأمین مایحتاج روزمره مردم می شود. خطر بزرگی در کمین کشور است،مسئولین حواستان هست؟

نکته مهم*** مقام معظم رهبری: " آقایان تولیدات کشاورزی باید اقتصادی و سودآور باشد، نه این‌طور که یک سال به خاطر کمبود، پیاز به کشور وارد کنید و سال بعد پیازهای مرغوب به خاطر نداشتن مشتری بپوسد، اساسی‌ترین کارها سیاست‌گذاری‌های ثابت و پایدار برای رشته است."

فرازی از کتاب «تلخ ترین نوشته من» نوشته حاج حیدر رحیم پور ازغدی:

«حاج حیدر در آشنایی با فردی به نام "سررشته‌دار" که مسئول املاک کشاورزی آستان قدس بوده است، خاطره‌ای را نقل می‌کند: "رشدی که در پسته رفسنجان می‌بیند به کاردانی من بود، لیک چون درختانم بالغ شد و به بار نشست و پول پارو کردم، ناگهان فرمان اصلاحات اراضی صادر و باغات پسته مرا قطعه قطعه و نیمه نابود کردند. ولی پس از چندی دوباره من موفق به ایجاد باغ‌های پسته بهتری شدم (گویا در اطراف ساوه و کویرهای قم)؛ لیکن این‌ها نیز، تازه به ثمر رسیده بود که انقلاب هم به ثمر رسید و گروه‌های محارب و مخرب به عنوان خلقی‌ها به سراغم آمدند و دیگر بار باغات برباد رفت و من انقلابی هم پابه‌پای ضد انقلاب به آمریکا و نزد پسرم که در آنجا تحصیل می‌کرد، پناهنده شدم.

سررشته‌دار پس از آشنایی با خانواده مورگان‌ها که از ملاکان بزرگ امریکا هستند دعوت به کشاورزی در آمریکا می‌شود. وی می‌گوید: وقتی برای مورگان از ناکامی‌های خود در کشاورزی و دامپروری در ایران سخن گفتم خندید و دانست که در هر گونه گره‌افکنی در کارهای جهان سوم استثمار آمریکا و نفوذ سیا دست‌اندرکار است. مورگان از سررشته‌دار  می‌خواهد هر طرحی را که مایل است در آمریکا اجرا کند عنوان کند


بازنشر شده این مطلب در

 بولتن نیوز   - عماریون - افسران جنگ نرم - تهران پرس -پایگاه خبری 598    - پایگاه اطلاع رسانی هیئت قرائت قرآن - رودبار نیوز - ایران ممو - دل آذران
پایگاه اطلاع رسانی هیئت قرائت قرآننوع مطلب : تحلیل، 

داغ کن - کلوب دات کام
   نظرات() 
rodgar
چهارشنبه 2 مرداد 1392 10:04 ق.ظ
متن جالب و تأثیرگذاری بود.جنگ آب و غذا و جنگ قرن است.3سال است مقام معظم رهبری بحث اقتصادی را پررنگ می کنند ولی انگار بزرگان خواب تشریف دارن
ناشناس
سه شنبه 1 مرداد 1392 05:55 ب.ظ
کودهای شیمیایی و شیوه های غلط کشاورزی و زدن دام ها به جنگل ها محیط زیست این کشور را به زودی نابود می کند.راهکاری بگویید تا بتوانیم اقدامی کنیم.
نجمه
دوشنبه 31 تیر 1392 06:15 ب.ظ
عالی
روی موضوع مهمی دست گذاشتید باید بیشتر به اینجور بحث ها پرداخت
ناصر جمیلی
دوشنبه 31 تیر 1392 02:29 ب.ظ
من از وبلاگ شما و تحلیل هاتون خیلی خوشم آمده . امیدوارم فعال تر باشید.یک پیغام خصوصی هم فرستادم اگر می شود جوابش را برام ایمیل کنید.
خدانگهدار شما باشه
سرباز ولایت
دوشنبه 31 تیر 1392 09:50 ق.ظ
طلبه سیرجانی چند ساله خیلی شفاف همین حرفها رو زد مافیای زر و زور و تزویر چیکارش کردن.ما باید یک جبهه منظم و واحد تشکیل بدیم تا بتونیم پشت هم دربیاییم.
یک چای کار بدبخت
یکشنبه 30 تیر 1392 11:23 ب.ظ
مهندسین درجه یک ما در استرالیا،نیوزلند و کشورهای غربی کار می کنند و تازگی کشورهای عربی برای مهندسین خوب دندان تیز کرده اند.دولت و وزارت کشاورزی چه کار می کنند نفهمیدیم.چرا جهادسازندگی را مجدد احیا نمی کنید.از زمانی که دولت هاشمی رفسنجانی اوضاع کشاورزی را بهم ریخت و افتاد دنبال صنعتی شدن تا خاتمی که بی خیال کشاورزی بود و احمدی نژادی که با وام های بی ضابطه و مجوزهای غیرقانونی پای دلال ها را به سفره مردم باز کرد ما کشاورزان پاسوز شده ایم و کسی پاسخگو نیست.
دزدی و پدرسوختگی حدی دارد.به روح امام خمینی و شهدا و میلیون ها فقیر و گرسنه ایرانی خیانت نکنید که بدترین عذاب منتظر شما است.
حسن قرچک
یکشنبه 30 تیر 1392 10:45 ب.ظ
سلام برادر طاعات قبول .من که هیچ تخصصی در کشاورزی ندارم و فقط اخبار راپیگیری می کردم دقیقا به مطلب شما رسیده بودم همیشه در ذهنم مرور می کردم وظیفه جهاد کشاورزی چیست ؟ چرا کشاورز به حال خودش رها شده یکسال که یادم هست قیمت خیار گران شد سال بعد کشاورزان به سمت کشت خیار روی آوردند که دوست مشترکمان آقای ش دیقا پیش بینی کرد که سال بعد همه خیار می کارند و ورشکست می شوند و همین هم شد. خودم در زمینه آلوورا کار کردم و بازاریابی.... واقعا رانت در زمینه این گیاهبیداد می کند2 ماه بازاریابی کردم در کل کشور به هیچ نتیجه نرسیدم......آلوورا را به خورد گوسفندان دادیم.........
تات
یکشنبه 30 تیر 1392 02:52 ب.ظ
متن تکان دهنده ای بود.باشما موافقم.روستای ما در اراک تقریباً از 180خانوار سال 1380 کمتر از 60خانوار باقی مانده که اکثرا پیرها و بچه ها هستند.
یکشنبه 30 تیر 1392 02:00 ب.ظ
بیشتر توضیح می دادی.خوب بود
ابوالفضل
یکشنبه 30 تیر 1392 12:48 ب.ظ
دکتر جلیلی تو فیلم تبلیغاتی خودش به موارد شما اشاره ای کرد.
علیرضا
یکشنبه 30 تیر 1392 11:40 ق.ظ
مالک جان در هر زمینه در این کشور نگاه کنی سوء مدیریت داره نابودی به بار میاره، الان در در حوزه IT افغانستان و عمان و ... خیلی از ایران جلوتر هستن... فقط باید از سر دلسوزی آه کشید
عالی
یکشنبه 30 تیر 1392 10:55 ق.ظ
قابل تأمل بود.
پیشنهاد می کنم یک کمپین یا پایگاهی برای اطلاع رسانی در این زمینه توسط بچه های حزب اللهی تشکیل بشه تا همه بتونن اونجا پگیری کنند.
ناشناس
یکشنبه 30 تیر 1392 10:45 ق.ظ
متن خیلی سیاه و ناامیدانه نبود؟
پاسخ م.م خ : به عقیده بنده اگر این حرفها را امروز هرچند سیاه است نزنیم ، ممکن است فردا دیر باشد.
واقعیتها را باید گفت.البته ناامید هم نیستیم.
جهادی
یکشنبه 30 تیر 1392 10:09 ق.ظ
بسیار خوب و آموزنده بود.
موفق باشی.
عبدالوهاب
یکشنبه 30 تیر 1392 07:33 ق.ظ
هـــــــــــــی...!
مرد مومن، ما و امثال ما هزار بار هم هزار تا ازین هشدارها بخونیم دستمون به جایی بند نیست که بتونیم کاری بکنیم.
باز اگه ندونیم چه خبره اعصابمون راحتتره!

یادمه زمان خاتمی (لعنت خدا بر خودش و اعوان و انصارش) هر روزی که کیهان نمیخوندم اعصابم آروم بود و فک میکردم خبری نیست و همچی روبه راهه، ولی یه روز که کیهان میخوندم استرس میگرفتم که ما چجوری زنده ایم تو این اوضاع!
حق
شنبه 29 تیر 1392 05:07 ب.ظ
"کور "و "کر "و "لال"اند؟


http://hagh88.blog.ir/1392/04/29/کور-و-کر-و-لال-اند
یاور
شنبه 29 تیر 1392 04:52 ب.ظ
به سایت وزارت جهاد کشاورزی سر بزنید.یعنی چی این سایت
http://www.maj.ir/portal/Home/Default.aspx
یک دانشجوی دکتری کشاورزی
شنبه 29 تیر 1392 03:57 ب.ظ
با این مطلب واقع بینانه و دور از سانسور دل ما را شاد کردی.بنویسید آقایان مسئول نمی توانند بروند کنار،به خدا خیانت می کنند.بنده دانشجوی دکترای کشاورزی هستم و موبایل می فروشم این عدالت است.
موریانه!
شنبه 29 تیر 1392 09:26 ق.ظ
سلام
روشنگریت عالی بود.در سال حماسه سیاسی ، جهاد اقتصادی ازین مطالب بیشتر کار کن،حماسه سیاسی گذشت باید جهاد اقتصادی رو جدی گرفت
نوری
شنبه 29 تیر 1392 08:42 ق.ظ
سلام
پدر من در رباط کریم کشاورز بود ولی مدام ضرر می داد و دولت هیچ حمایتی نمی کرد.كشاورزی دشوار و پررسیک شدهبه همین خاطر مالکین تمایل دارند زمین را بفروشند تا اینکه منتظر تقدیر بمانند.
ایزدپناها
شنبه 29 تیر 1392 01:25 ق.ظ
بنده کتاب رو مطالعه کردم و تایید می کنم که کتابی هست بسیار بسیار مخفید و لازم
ولی طبق همین. کتاب,مشکل از مسوولین هست و اتفاقا خوب هم حواسون هست که چه می کنند!
کسانی ک باید حواسشون باشد ما مردم هستیم که متاسفانه دل زیادی خوشی داریم!!
کشاورز
جمعه 28 تیر 1392 11:24 ب.ظ
با سلام
.
بنده دانشجوی کشاورزی هستم و اهل شهرستانی هستم که پیشه اغلب مردم کشاورزی و دامپروزی است،
کشاورزی در شهرستان ما در حال انقراض است و خلاصه بگویم هیچ کس جرآت ندارد وارد این پیشه بشود و در آن سرمایه گذاری کند! به خاطر کمبود آب و نهاده ها. و البته بدمدیریتی آب کشاورزی!
در طول سالیان و استفاده بی رویه مردم از کودهای شیمیایی آب آشامیدنی هم به شدت آلوده شده!
.
وضعیت آموزش کشاورزی هم راضی کننده نیست و در واقع دانشگاه به جای مهندس کشاورزی یک مشت لیسانسه بی مهارتی که تنها مشتی جزوه قدیمی خوانده اند بیرون می دهد!
از وضع پژوهش که سؤال می کنی و ربط آن به بخش تولید می گویند تا وقتی دولت کارمند پژوهشگر دارد که حقوق می گیرد به دانشگاه کاری ندارد!
.
اینها همه هست،اما بنده بازهم بسیار خوشبین هستم،هنوز استادان و دانشجویان و مسئولینی هستند که فضا را درک می کنند و کارهای مفیدی هم دارند انجام می دهند.
زیادهم ناامید نباشید
با تشکر
وحید
جمعه 28 تیر 1392 08:21 ب.ظ
مطلب وحشتناکیه اگر اینطوری که شما میگی باشه
رفتید پیگیری کنید از مسئولین که چه خبرایی داره اتفاق می افته؟منظورم گزارش کردن نیست
پاسخ م.م خ : متاسفانه واقعیتی تلخ بود که لمس کردیم
بله پیگیری هم زیاد کردیم.شاید این دوسال به هرجایی که بگید سر زدیم،مجلس،دولت،اداره کل ها،دستگاه های نظارتی
با ناراحتی باید اعلام کنم اکثراً خبر داشتند چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است ولیکن یا قدرت برخورد نداشتند و یا نمی خواستند.صدای ماهم به جایی نرسید.
شاید هم گذاشته اند در یک حرکت ضربتی همه چیز را درست کنند
مریم
جمعه 28 تیر 1392 07:54 ب.ظ
سلام.خیلی عالی بود.
خوساتم بگم جهاد اقتصادی جز سرمایه گذاری در بخش کشاورزی حاصل نمیشود.
غلامرضا زارعی
جمعه 28 تیر 1392 07:31 ب.ظ
زدی به هدف
مدتهاست با اشتباهات پشت سرهم فاتحه کشاورزی و دامداری خوانده است.
جواد
جمعه 28 تیر 1392 02:44 ب.ظ
سلام
مالک جان همه فن حریفی ها
نگفته بودی دنبال کشاورزی هم بودی.خداوند گره مشکلات همه جوانان را باز کند.خیلی عالی نوشتی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.  • Up Page
    کد پرش به بالای صفحه وب