تبلیغات
نمل/عاقبت جوینده یابنده است... - عملکرد نامزدها در تقابل آشکار گفتمان استقامت و گفتمان سازش
 
اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا

عملکرد نامزدها در تقابل آشکار گفتمان استقامت و گفتمان سازش

نویسنده :م.م خ
تاریخ:شنبه 18 خرداد 1392-02:05 ب.ظ

شب گذشته (17خرداد1392) مناظره سیاسی بین نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد،که به عقیده بنده بسیار جالب و البته آموزنده بود و می توانست برای شناخت نامزد اصلح بسیار راه گشا باشد.در جلسه ای که بدون ملاحظه عملکرد نامزدها نشان داد در دو جبهه و تقابل آشکار با هم هستند ، جبهه هایی تحت عنوان گفتمان استقامت و گفتمان سازش،اینجا صف بندی هایی چون اصولگرایی و اصلاح طلبی رنگ می بازد،و هرکس سرجای خودش قرار می گیرد، اندیشه ها و عقبه افراد است که جبهه ها را تعریف می کنند.

به علت کمبود وقت در مورد تک تک نامزدها تلگرافی می نویسم:

http://s4.picofile.com/file/7794975692/341813_167.jpg

1- غلامعلی حداد عادل: ولایتمداری و پایبندی به آرمانهای نظام و انقلاب برای این مرد دوست داشتنی اثبات شد.استدلال های روان و دلنشین و روحیه انقلابی غلامعلی حداد عادل بعنوان یکی از مدافعین گفتمان انقلاب اسلامی ستودنی است.فقط نکته ای که بنده را نگران کرده حضور زاکانی در کنار وی است،کسی که ابتدا ائتلاف گفتمانی با جلیلی و لنکرانی را واجب می دانست و پس از رد صلاحیتش بعنوان رئیس سابق ستاد قالیباف در سال 84 کمی به سمت او متمایل شد و سپس سر از ستاد حداد درآورد.یک نکته بگویم و تمام؛سبد رأی جلیلی و حداد نزدیک است،حتی زمزمه شد ممکن است حدادعادل به نفع یکی از نامزدها کنار برود و این قطعاً بنفع قالیباف نیست،یک مورد دیگر هم هست در مورد زاکانی برای بعد انشاءالله...

2-سعید جلیلی: تسلط بالا، بیان قوی، دلایل مستند،منطق مستحکم و روحیه انقلابی همراه با متانت و وقار یک حزب اللهی ، که به تمام معنا اخلاق را رعایت می کند در سرتاسر 2مناظره گذشته و بویژه مناظره اخیر موج می زد؛ آنجا که عارف و روحانی را با مدارکی دقیق و مستدل به گوشه رینگ فرستاد و با موارد عینی و اطلاعات کامل ، دیپلماتِ کهنه کاری چون ولایتی را خلع سلاح کرد و با نکته سنجی و تذکر بجا محسن رضایی را به چالش انداخت.به عقیده بنده سعید جلیلی در این مناظره در قامت یک رئیس جمهور مقتدر وارد میدان شد و تمام شاخصه های لازم را داشت،مردی که بحق نماینده گفتمان انقلاب اسلامی و شعارهای استقامت،عدالت و پیشرفت است.

3- محسن رضایی: سیاست همین و هم آن،  نه این و نه آن ، فقط من! ، یکی به میخ یکی به نعل،سیاست قیچی و شمع و گل و پروانه در محسن رضایی جمع بودند،نکته جلیلی در مورد اینکه نباید در مرز حق و باطل حرکت کرد و همچنین مزاح حداد با او که گویی فقط رضایی به فکر مردم است ، کمی او را به تناقض گویی انداخت.

4-حسن روحانی: نماینده اصلی طیف هاشمی در انتخابات است که اصلاح طلبان به او اعتماد ندارند و سیاست را بهتر از عارف می داند،یعنی مانند او بی پروا وارد شعارهای ساختارشکنانه نمی شود و دوپهلو جلو می رود،اما در میدان مناظره سیاسی مخصوصاً تقابل با جلیلی بشدت ضعیف ظاهر شد آنجا که جلیلی با استناد به خاطرات او و جک استراو اِشرافش به مسائل ماقبل خود را به رخ کشید و کاری کرد که تا انتهای مناظره روحانی دیگر هوس تقابل با جلیلی یا حتی حداد عادل را به خود راه نداد.

5- محمدرضا عارف: در یک کلام بی سیاستی که آمده است با مظلوم نمایی و هوچی گری از احساسات مردم سوء استفاده کند.او که با قطار کردن برخی اسامی خاکستری و بعضاً سیاه قصد دارد بخشی از آرای اصلاحات را بخود جلب کند در مناظره اول بسیار عصبی و پرخاشگر و در مناظره دوم منفعل و ناشکیبا ظاهر شد بطوری که در اقدامی بی سابقه و دور از منطق ، نبود صدای شجریان در صدا و سیما و جلوگیری از اقدامات ضد امنیت ملی خانه  سینما را بزرگترین مشکل فرهنگی حال حاضر کشور دانست! و در مناظره سوم نیز تیرخلاص را به خودش زد و بدون براعت از اقدامات غیرقانونی فتنه گران در سال 88 تنها به اینکه بنده در آن زمان سکوت معناداری کردم و چهارسال زجر کشیدم بسنده کرد(!؟)البته عارف توضیح نداد چرا سکوت کرده و چرا چهار سال رنج کشیده است.عارف که به لحاظ برنامه هیچ چیزی برای گفتن نداشت چندین بار با آوردن نام خاتمی و هاشمی سعی کرد نظر طرفداران این دو را جلب کند و در پاسخ به سوال یکی از نامزدها گفت:من دنباله‌ی هیچ دولتی نیستم! بحث چالشی او با حداد و سپس جلیلی باعث شد در اقدامی شتابزده و در ثانیه های آخر مناظره حرفهای جلیلی در مورد آغاز ستاره دار کردن دانشجویان در زمان خاتمی را تکذیب کند اما به ساعت نکشید که نامه معین وزیر علوم وقت به خاتمی برای برخورد با 50 دانشجوی معترض بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت و نشان داد او چقدر در حرفهایش صادق است.

6-محمدباقر قالیباف: قالیباف شاید بزعم برخی در مناظره ها خوب ظاهر شده باشد ولی در بعضی جاها نشان داد برخلاف تأکیدات مقام معظم رهبری، توانایی وقابلیت های رئیس جمهور فعلی را ندارد که هیچ بلکه رفتارهای ناشیانه و باعصبیت احمدی نژاد را ممکن است حتی بصورت بدتر مرتکب شود.مورد اول مقابله او با حسن روحانی که بدون مقدمه شروع به بگم بگم های معروف کرد و روحانی هم از خجالتش درآمد،یعنی درست همان چیزی که هفته قبل خودش و روحانی بیشترین انتقاد را نسبت به بگم بگم ها در زمان دولت احمدی نژاد داشتند! اما مورد دوم  پس از دلایل مستند جلیلی مبنی بر ضعف دیپلماسی ولایتی در زمان زمام داری وی بر وزارت امور خارجه، قالیباف بسیار برافروخته و احساسی با عتاب به ولایتی هم ائتلافی خود در 2+1 گفت : "شما گفتید در غیرمتعهدها آن کار را کردید، این کار رزمندگان بود نه کار شما. شما گفتید با میتران قهوه میخوردیم زمانی که شما قهوه میخوردید ما داشتیم با موشک ها و بمب هایی که آنها در اختیار عراق قرار  داده بودند می جنگیدیم." پس از این صحبتها ولایتی هم که بسیار آشفته به نظر می رسد جوابهایی نثار قالیباف کرد تا نشان دهد پیش بینی آیت الله مصباح در مورد این ائتلاف بی خاصیت چقدر صحیح بوده است.البته نکته جالب ، پرسش چندباره محسن رضایی به دلایل شکل گیری ائتلاف 2+1 بود که توسط هیچ یک از اعضا پاسخی دریافت نکرد.

7-علی اکبر ولایتی:کارنامه مناظره او در دور سوم در یک کلمه به تمام معنا افتضاح بود و پیش بینی می شود آرای وی بشدت ریزش کند،او که در مناظره اول و دوم نیز جلسه را با کلاس تاریخ اشتباه گرفته بود در مناظره سیاسی بسیار ضعیف و منفعل ظاهر شد و در بعضی قسمتهای برنامه نمی شد فرق زیادی بین او و عارف و روحانی قائل شد.قرائت بیانیه ای بی سر وته ،پر از اشکال و تپق و بعد بگو مگو با حداد عادل و مطرح شدن این بحث توسط جلیلی که شما در مورد مذاکرات آلماتی گزارش غلط به رهبری داده اید و ایشان گزارش شما را به علت کم اطلاعی رد کرده است از او چیزی در مناظره سیاسی باقی نگذاشت،گویی از اول هم نباید ولایتی وارد میدان رقابت می شد. شاید دلیل این ضعف شدید به لحاظ دیدگاه و برخورد در ولایتی تیم انتخاباتی وی باشد که تمایل زیادی به هاشمی داشته و دارند و در وقایع مهم کشور نمی شود سابقه درخشانی در هیچ کدامشان دید.بنده که در همین وبلاگ قبل از ثبت نام ها گفته بودم باید بر روی نام ولایتی هم تأمل کرد ، امروز به صراحت می گویم حتی مکث بر روی نام ولایتی خطاست،او مرد میدان های بزرگ نیست و حتی از غرضیِ بی برنامه نیز ضعیفتر ظاهر شدحمایت طیف اصولگرایان سنتی با پیشانی موتلفه نیز نخواهد توانست جایگاه ولایتی را ارتقاء دهد.

8_ محمد غرضی: کاراکتری که بدلیل نوع بیان و حرکات خاصش در میان مردم ایران بعنوان چهره ای متفاوت جا باز کرده است و طوری شده که حالا  همه غرضی را می شناسند و به نوعی زیرپوستی دوستش دارند ، ولیکن نمی دانم چرا از هرکسی می پرسی غرضی ، فقط لبخند می زند!خدا ایشان را حفظ کند.

راه اینجاست:

آن كسانى كه امروز با مردم حرف میزنند، آنچه كه توانائى انجام آن را دارند و مردم به آن احتیاج دارند، آن را با مردم در میان بگذارند.
قول بدهند با عقل و درایت عمل خواهند كرد؛ اگر برنامه
اى در هر موردى از مسائل دارند، آن برنامه را براى مردم ارائه كنند؛
قول بدهند كه با پشتكار و ثبات قدم در این میدان پیش خواهند رفت؛
قول بدهند كه از همه
ى ظرفیتهاى قانون اساسى براى اجراى وظیفهى بزرگِ خودشان استفاده خواهند كرد؛
قول بدهند كه به مدیریت اوضاع كشور خواهند پرداخت؛
قول بدهند كه به مسئله
ى اقتصاد - كه امروز میدان چالش تحمیلى بر ملت ایران از سوى بیگانگان است - بخوبى خواهند پرداخت؛
قول بدهند حاشیه
سازى نمیكنند؛
قول بدهند دست كسان و اطرافیان خود را باز نخواهند گذاشت؛
قول بدهند كه به منافع بیگانگان، به بهانه
هاى گوناگون، بیش از منافع ملت ایران اهمیت نخواهند داد. بعضى با این تحلیل غلط كه به دشمنان امتیاز بدهیم تا عصبانیت آنها را نسبت به خودمان كم كنیم، عملاً منافع آنها را بر منافع ملت ترجیح میدهند؛ این اشتباه است.
مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) 92/3/14
نوع مطلب : تحلیل، 

داغ کن - کلوب دات کام
   نظرات() 
محمد
سه شنبه 21 خرداد 1392 11:29 ب.ظ
بسم الله الرحمن الرحیم
امیرالمؤمنین با دیدن کمترین شبهه مالی از کارگزارانش، آن ها را عزل یا تهدید به عزل می کرد حالا ببینید ریخت و پاش های قالیباف را که معلوم هم نیست از کجا و نمی گوید هم!
از نظر مبانی، و عدم انحراف، جلیلی از همه بی نقص تر است، و "قل کل یعمل علی شاکلته" یعنی عمل هر کسی، قطعا طبق عقایدش خواهد بود.
رضایی 8 سال پیش به نفع هاشمی کنار کشید و 4 سال پیش هم همگام با فتنه گران، در مناظرات و تبلیغات (و بر خلاف نظر رهبری) تمام ساست های داخلی و خارجی احمدی نژاد را می کوبید! و در فتنه هم ساکت.
هر بچه ای مشکل کشور و درمانش را می داند. اما کجاست آن فرد شجاع و انقلابی که بدون توجه به باندهای قدرت و ثروت، عمل کند؟ مگر نه شصت درصد مطالبات بانکی، یعنی سرمایه های این کشور که باید چرخ تولید را بچرخانند تا تورم و بیکاری نباشد، دست چند نفرند؟ اما این شجاعت؟
والحمد لله رب العالمین
شاگرد
سه شنبه 21 خرداد 1392 04:56 ب.ظ
با سلام خدمت مدیریت عزیز وبلاگ
حضرت استاد آیت الله نجفی قمشه ای از بزرگترین شاگردان بزرگانی چون علامه طباطبایی ،علامه حسن زاده،علامه جوادی ،شهید مطهری و.... و مدرس اخلاق فرزندان امام خامنه ای در گذشته و مدرس اخلاق بیت امام خامنه ای در گذشته و ....... در طی بیانیه ای در مورخه 15/3/92 حمایت خود را از جناب آقای دکتر سعید جلیلی اعلام نموده اند متن این بیانیه در وبلاگ قرار داده شده است.همچنین این بیانیه به صورت گسترده در حال پخش در سطح شهر شهرستان شهرضا می باشد.اگر برایتان امکانش هست این وبلاگ را لینک و جهت گسترش این بیانیه اقداماتی را مبذول فرمایید....... با تشکر ستاد مردمی دکتر سعید جلیلی شهرستان شهرضا
رخساره
دوشنبه 20 خرداد 1392 02:45 ب.ظ
سلام لطفا در سایت ستاد مجازی دکتر جلیلی هم عضو شین. با تشکر و به امید سرافرازی گفتمان انقلاب.
http://setadmajazi.ir/
پارسا یازرلو
دوشنبه 20 خرداد 1392 11:36 ق.ظ
من قصد داشتم به روحانی یا عارف رای بدم ولی واقعا درهر سه مناظره با کلی گویی و نوستالژیک بازی زمان هاشمی و خاتمی خواستن رای جمع کنن که زده شدم.تو اینها قالیباف و خداییش جلیلی بهتر بودن.این نظر شخصی منه
میرسلیم
دوشنبه 20 خرداد 1392 07:14 ق.ظ
یک تحلیل دو خطی
جلیلی:مسند و قوی صحبت کرد
حداد عادل:شیوا و روان صحبت کرد
قالیباف:احساسی و پرشور صحبت کرد
غرضی:با صحبتاش نشاط رو به خونه ها اورد
عارف:اصلا خودشم مونده بود چی میگه
روحانی:کتاب خاطراتش رو نمی دونست چی توش نوشته جز جلیلی
ولایتی:آلت دست هاشمی که بدجور جلو ملت دستش رو شد
رضایی:ماهیگری که آب زیاد واسش گل آلود نشد.
هرکی میگه غلطه دلیل بیاره
پاسخ م.م خ : سلام
میرسلیم جان بدون در نظر گرفتن "یک تحلیل دو خطی" ات 9 خط تحلیلی نوشتی مومن!
شوخی کردم ممنون از نظرت
ناشناس
یکشنبه 19 خرداد 1392 11:26 ب.ظ
یار جلیلی هستیم ولی دلم گرفت راجع به دکی ولایتی که دوسش داریم و خیلی باسواده اینطور نوشتید..
علی
یکشنبه 19 خرداد 1392 08:07 ب.ظ
مشهدی های عزیز وعده ی ما
دوشنبه 20 خرداد
سالن شهید بهشتی
چقدر خوبه که نزدیک خونه ی ماست!
من
یکشنبه 19 خرداد 1392 02:58 ب.ظ
فقط جلیلی
mostafa
یکشنبه 19 خرداد 1392 02:06 ب.ظ
با سلام لطفا ما را لینک کنید
http://drj.blogfa.com
و در نظر سنجی زیر شرکت کنید:
http://www.entekhabeshoma.ir/
قاسم زاده
یکشنبه 19 خرداد 1392 10:09 ق.ظ
یار جلیلی هستیم...
وحیدی از بچه های دانشگاه
یکشنبه 19 خرداد 1392 07:58 ق.ظ
شك داشتم به ولایتی رای بدم ولی بعد از مناظره مطمئن شدم رای من جلیلی یا حداده
اما سلیمی نمین عجب چیزی گفته:
"برداشت من این است که آقای هاشمی، بر خلاف تصور موجود، به جای حمایت از آقایان روحانی یا عارف، قصد حمایت از فردی مانند آقای ولایتی را دارد و عمل ایشان نیز همین را نشان می‌دهد. آقای هاشمی فردی پراگماتیسم است. ایشان اصول‌گرا نیست؛ یعنی اصولی در کارش ندارد. او عمل‌گراست و افراد عمل‌گرا باید بر اساس بینش‌شان مورد ارزیابی قرار بگیرند. او می‌داند که مشکلات پیش‌آمده برای جریان اصلاحات، از طریق آقایان روحانی‌ و عارف حل نمی‌شود و این دو نفر قدرت انجام این کار را ندارند."
"من اطلاع دارم که مثلاً ستاد «در امتداد مهر» در حال حمایت از آقای ولایتی است. این ستاد ظاهراً مال آقای مشایی است، اما در واقع برای آقای احمدی‌نژاد است و در سال ۸۴ تشکیل شده است. آن‌ها پیش‌تر اعلام کردند که ما از آقای جلیلی حمایت می‌کنیم، اما بعد از مدتی با آقای ولایتی مذاکراتی کردند. آن‌ها قصد دارند هر کدام از اصول‌گرایان را به یک نحو تخریب کنند.
"
فرازمند
یکشنبه 19 خرداد 1392 07:33 ق.ظ
جیگر بچه حزب اللهی رو برم
نه سازش نه تسلیم
یار جلیلی هستیم
gh
یکشنبه 19 خرداد 1392 12:48 ق.ظ
بسیار عالی.

متن خیلی خوب با بیان روان بود.

http://molaemamali110.persianblog.ir/
هوادار قالیباف
شنبه 18 خرداد 1392 06:19 ب.ظ
عجتــــــــــــــب
برو عمو به قالیباف میگی بگم بگم ؟؟!
علی
شنبه 18 خرداد 1392 05:16 ب.ظ
فقط داش سعید
ریحون
شنبه 18 خرداد 1392 04:54 ب.ظ
عالی بود.
ممنون
من هم دیروز دقیقا به همین جمع بندی ها در مورد کاندیداها رسیدم.
نا شناس
شنبه 18 خرداد 1392 04:19 ب.ظ
کاملا مشخصه که طرفدار کدوم کاندید هستید با این تحلیل یک جانبتون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.  • Up Page
    کد پرش به بالای صفحه وب